MARTINOVANJE 2019

Tudi letos smo se člani DU Litija pridružili sv. Martinu in mu pomagali pri njegovi čarovniji.

Dogodek spreminjanja mošta v vino smo proslavili štirinajstega novembra v Gostilni Janc na Studencu. Bilo je veselo, kot že dolgo ne.

Tekst in foto: Milka Rogelj

IZLET V NEZNANO 2019

Izletniška sekcija DU Litija je v četrtek 3. oktobra organizirala tradicionalni izlet z imenom "V neznano". Avtobus je bil polno zaseden, ko smo se odpeljali iz Litije proti Bogenšperku. Na Muljavi smo se ustavili za jutranjo kavo. Vse je zanimalo, kam nas vodi pot. Razdelili smo lističe z nagradnim vprašanjem o cilju izleta.

Peljali smo se do Žužemberka, kjer smo morali, zaradi zapore ceste, spremeniti smer vožnje in peljati po obvozu proti Trebnjem in Novemu mestu ter nato čez Gorjance v Belo krajino. S tam nepredvidenem obvozom se je ugotavljanje končnega cilja še bolj zapletlo. V Beli krajini smo se najprej ustavili pri izviru reke Krupe v bližini Semiča. Reka izvira izpod 30 m visoke tektonsko prelomljene skale. Njen izvir je tako obilen, da tam nastaja malo jezerce. Po 2,5 km se Krupa izliva v reko Lahinjo. Celotno področje reke Krupe je zavarovano kot naravni spomenik. Na parkirišču smo si privoščili pogostitev z domačim pecivom in pijačo, ki je bilo naloženo v prtljažniku avtobusa.

 
Pot smo nadaljevali mimo Črnomlja do Adlešičev, kjer smo si ogledali muzej predelave lanu. Tu prikažejo celoten postopek predelave lanu od setve do predenja, beljenja in tkanja. V muzeju je tudi soba z oblačili belokranjske narodne noše, raznimi prti in vezeninami. Trudijo se ohraniti čim več starih običajev, med njimi tudi barvanje belokranjskih pisanic.

Med vožnjo proti Metliki smo se ustavili v zaselku Otok, kjer je postavljeno na ogled letalo DC-3, imenovano Dakota, s kakršnim so zavezniki, po kapitulaciji Italije leta 1944, odvažali ranjence in težke bolnike v Bari v Italijo. Na Otoku so takrat partizani zgradili zasilno letališče.

V vasi Rosalnice pri Metliki smo obiskali romarsko središče Tri fare, kjer stojijo tri cerkve ena poleg druge. Prijazni ključar nam je razkazal cerkve in pojasnil zgodovino nastanka tega romarskega kraja.

Končni cilj izleta je bilo kosilo v Hiši dobrega kruha v Rosalnicah, kjer nas je pričakala gostiteljica gospa Mojca in nam zaželela dobrodošlico z belokranjsko pogačo. Pri njih je dolgoletna tradicija peka domačega kruha in domačih jedi. Po kosilu nam je prikazala celoten postopek peke belokranjske pogače, ki smo jo nato, še toplo, pojedli. Za sladico so nam pripeljali ogromno torto z logotipom DU Litija. Na koncu smo še zaprosili najstarejšo udeleženko izleta, da iz vrečke s pravilnimi odgovori o cilju izleta, izvleče ime nagrajenca. Na presenečenje je izvlekla listič s svojim imenom in prejela nagrado.
Poslovili smo se od prijazne gostiteljice z zahvalo za prijetno popoldne in se dobre volje odpeljali domov.

Tekst: Alojz Kavčič

Fotografije: Boris Erman

Slike v fotogaleriji:http://www.dulitija.si/p/index.php?v1=sl&sajt=&v2=Izletniska-sekcija&v3=Izlet-v-neznano-2019_1​

Na trgatvi

V torek, 17. septembra 2019, smo se člani DU Litija odpeljali na trgatev v Vitovlje, na vinogradniško kmetijo Malovščevo. Letos smo bili tam že enaindvajsetič.

Ob prihodu nas je, tako kot prejšnja leta, prijazno sprejel gospodar Milan. Na mizah nas je že čakala prava suhomesnata pojedina in za dober začetek še kavica. Po okrepčilni malici smo se odpeljali do vinograda, kjer smo trgali rdeče grozdje (merlot).

Kazalci na uri so se neverjetno hitro vrteli in že smo šli na kosilo, nato pa smo se spet odšli v vinograd. Ker smo pridno trgali, smo kar pozabili na uro in spet se nam je zdelo, da je kar prehitro prišel čas, ko smo se morali od vinograda posloviti.

Vrnili smo se na kmetijo Malovščevo, kjer so veselo odmevali zvoki harmonike in nas vabili, da se zavrtimo v njihovem ritmu. Izbrali smo tudi kraljico trgatve, ki se lahko pohvali, da je v Vitovljah trgala že štirinajstkrat. Po dobri večerji nas je gospodar Milan povabil še v vinsko klet in vsakega obdaril s steklenico njihovega vina.

 Poslovili smo se s stiski rok in toplimi pozdravi. Gospodarju smo obljubili, da pridemo tudi naslednje leto, da obdržimo tradicijo.

Štefka Juvan

 

NA MEDNARODNEM SREČANJU UPOKOJENCEV

Zadnji dan avgusta je na avstrijskem Koroškem, v Pliberku, potekalo že tradicionalno srečanje slovenskih upokojencev z obeh strani meje.  Letos smo se ga prvič udeležili tudi člani DU Litija.

Pred velikim šotorom z napisom »Svaveja uta« so nas pričakale vesele viže, ki jih je izvajala godba Ljubljanski veterani, v šotoru pa so nas, številne slovenske upokojence, pozdravili prizadevni organizatorji Slovenskega kulturnega društva Pliberk, predsednik njihovega društva upokojencev in župan mestne občine Pliberk. Pozdravom se je pridružil tudi  predsednik ZDUS, Janez Sušnik in podpredsednica Vera Pečnik. Sledil je kulturni program, v katerem so nastopale tudi naše plesalke. Po kratki predstavitvi so z veselimi ritmi  poskrbele za razgibano dogajanje pod šotorom.

Srečanje je potekalo v okviru prireditve Pliberški jormak, ki nadaljuje tradicijo ljudskega slavja južnih predelov Koroške. O slavju govore pisani viri iz leta 1393, zato se letošnji jormak (sejem) ponaša s številko 626.

Po srečanju smo si na glavnem trgu ogledali slavnostno povorko s predstavitvijo več kot sto skupin. Prevladovale so kulturne in zgodovinske, predstavila pa so tudi podjetja iz Pliberka in okolice.

Preostali čas smo se sprehodili med stojnicami in se zabavali ob pogledu na številne vrtiljake v zabaviščnem delu sejma.

Pred odhodom domov v Slovenijo, smo zavili še v Globasnico na ogled gradu  Elberstein, ki ga je z lastnimi rokami zgradil umetnik slovenskega rodu, Johan Elbe. Ob pogledu nanj smo se čudili umetelnim kupolam in izrezljanim portalom, v notranjosti pa so številne obloge, ročno izrezljani stropi, vrata, omare, za nameček pa še razstavljene slike, vzbujali občutek prenatrpanosti. Grad je zaradi svoje posebnosti postal turistična zanimivost Globasnice.

Milka Rogelj

© 2010-2023 Društvo upokojencev Litija | Ureja Iva Slabe, oblikovanje in postavitev Adi Slabe