ZGODOVINA DRUŠTVA UPOKOJENCEV LITIJA
Društvo upokojencev Litija je bilo ustanovljeno 22. maja 1951 kot podružnica Društva upokojencev Ljudske republike Slovenije, ki je bilo ustanovljeno 15. decembra 1946. V tistih časih so se upokojenci povezovali v še vedno zapletenih povojnih razmerah.
Litija je pridobila mestne pravice 12. aprila 1952, društvo pa je deset let kasneje že štelo 700 članov. Njegova dejavnost je vključevala obiske bolnikov ter zagotavljanje raznih ugodnosti socialno ogroženim, kot na primer cenejši premog iz Trbovelj in dodatek društva k letovanju. Krepilo se je sodelovanje z drugimi organizacijami, kot so Rdeči križ, Sindikalni svet in Občinska skupščina.
Ob prvi registraciji društva je bil za predsednika izvoljen Andrej Voljčanšek iz Zavrstnika. Člani upravnega odbora so postali Viktor Čebela, Leopold Gracar, Franc Ilovar, Olga Izlakar, Jožefa Lajovic, Franc Marn in Viktor Vuk.
Društvo je imelo veliko težav s prostori za delovanje, saj se je v petnajstih letih kar osemkrat selilo. V večini primerov je bil prostor zadosten zgolj za pisarno, ne pa tudi za srečevanja, druženja in sestanke članov. Preboj je sledil leta 1964, ko so skupaj odkupili Mercatorjevo hišico ob Savi ter s prostovoljnim delom in pomočjo Republiškega društva upokojencev uredili klubske prostore, točilnico in balinišče. Leta 1969 se je društvo preselilo na Jerebovo ulico 3 v Litiji, kjer deluje že več kot 55 let.
Kaj pa dandanes?
Danes je Društvo upokojencev Litija nevladna humanitarna organizacija v javnem interesu, ki se še vedno zavzema za pravice upokojencev in drugih ranljivih skupin. Njegovo poslanstvo je zagotavljati, da so upokojenci tudi v jeseni svojega življenja aktivni in družbeno vključeni, saj to prispeva k zdravju in bolj agilni družbi. Ob druženju in pogovoru člani skupaj spoznavajo naravne in kulturne lepote, sodelujejo v športno-rekreativnih dejavnostih ter opravljajo druge aktivnosti za zdravo, smotrno in aktivno izrabo prostega časa. Društvo deluje regijsko znotraj Zasavske pokrajinske zveze društev upokojencev in na državni ravni znotraj ZDUS-a.
Na dan 31. decembra 2017 je društvo štelo 848 članov, 31. decembra 2024 pa se je število članov zmanjšalo na 640. Društvo sestavljajo kulturna, socialna, športna, izletniška, planinsko pohodniška sekcija, komisija za organizacijsko kadrovska vprašanja in priznanja ter stanovanjska komisija. Nad delom društva bdi nadzorni odbor. Med najbolj obsežne sekcije sodijo socialna, športna in kulturna sekcija kjer se naši člani redno udeležujejo dogodkov in tekmovanj na državni, regijski ravni in lokalni ravni. Društvo upokojencev Litija zajema približno 1/5 upokojencev v Občini Litija, kar je sprejemljiva ocena, saj je vse več mladih upokojencev, ki so delovno aktivni in se zato ne odločijo pridružiti organizaciji.
ZGODOVINA DRUŠTVA V SLIKAH



