Zdravljenje depresije

Spoštovani,                                                                                                          

Zveza društev upokojencev Slovenije v sklopu kampanje ADA (Age Demands Action) in v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje - NIJZ ob Svetovnem dnevu zdravja 2017 govori o depresiji.

V sklopu kampanje vam bomo posredovali nekaj e-mailov na temo depresije (kako jo prepoznati, na koga se obrniti za pomoč, koristni nasveti itd.).

Vabimo vas k branju, saj lahko tako morda pomagate sebi ali znancu v stiski. NE BOJTE SE SPREGOVORITI O DEPRESIJI, SAJ JE TO PRVI KORAK K ZDRAVLJENJU.

KAKŠNI SO NAČINI ZDRAVLJENJA DEPRESIJE? 

Zdravljenje depresije je lahko tudi med starejšimi zelo uspešno, zato je dobro z njim začeti čim prej.

Kadar gre za blago depresijo, je včasih dovolj, da se posameznik začne ukvarjati s prijetnimi in spodbudnimi dejavnostmi. Mednje sodijo ukvarjanje z različnimi hobiji, rekreacija, sprehodi v naravi, druženje z ljudmi ter druge aktivnosti, ki jih je posameznik včasih rad počel, a jih je zaradi depresivnega razpoloženja opustil.

Če osebni zdravnik ali psihiater oceni, da se soočate z depresijo, ki potrebuje zdravljenje, lahko:

§ predpiše antidepresive

(to so zdravila, ki pomagajo izboljšati počutje, če jih jemljete v skladu z navodili zdravnika, in ne povzročajo odvisnosti),

§ napoti na psihološko svetovanje ali psihoterapijo*

(na psihoterapiji se lahko pogovorite o svojih težavah in poiščete boljše načine njihovega reševanja)

§ ali predlaga kombinacijo obeh oblik zdravljenja.

*Obstaja več oblik psihoterapije, ki so primerne za zdravljenje depresije. Pomembno je, da izberete psihoterapevta, ki je ustrezno strokovno usposobljen in ob katerem se dobro počutite.

V Sloveniji so na voljo različne oblike psihoterapij, ki pa so večinoma samoplačniške. Spodaj so navedeni spletni naslovi nekaterih krovnejših psihoterapevtskih organizacij, na katerih so navedeni konkretni podatki terapevtov/društev - nanje se lahko obrne posameznik, ki si želi obiskovati psihoterapijo (cene terapij se razlikujejo):

Slovenska krovna zveza za psihoterapijo
www.skzp.org

Združenje psihoterapevtov Slovenije
www.zps.ordinacija.net

Društvo za vedenjsko in kognitivno psihoterapijo Slovenije
www.drustvo-vkt.org

Združenje zakonskih in družinskih terapevtov Slovenije
http://zdt.si

Najdi.psihologa (v okviru Društva psihologov Slovenije)
www2.arnes.si/~dpsih/najdipsi0.htm

Psiho edukativna delavnica Podpora pri spoprijemanju z depresijo

Poleg zdravil in psihoterapije so na voljo tudi različne oblike podpornega zdravljenja.

V zdravstvenih domovih je v okviru zdravstveno vzgojnih centrov oziroma Centrov za krepitev zdravja na voljo brezplačna psiho edukativna delavnica Podpora pri spoprijemanju z depresijo. Namenjena je posameznikom, ki se spoprijemajo z resnimi depresivnimi simptomi (s postavljeno diagnozo ali brez nje) ter njihovim svojcem.

Zakaj se udeležiti delavnice?

Na delavnici se udeleženci seznanijo z značilnostmi bolezni in spoznajo, kako lahko sami izboljšajo svoje počutje in preprečijo, da bi se depresija ponovila.

Delavnica pokriva naslednje vsebine:

  • Vzroki in simptomi depresije.
  • Zdravljenje in premagovanje depresije.
  • Vpliv misli na čustva, vedenje in telo.
  • Preprečevanje poslabšanj in ponovitev.

Zelo dragoceno je tudi, da delavnica omogoča medsebojno izmenjavo izkušenj in podpore v manjši skupini udeležencev (6 do 10).

Koliko časa traja delavnica?

Delavnica traja en mesec in obsega:

  • štiri tedenska srečanja v skupini po uro in pol (90 minut) in
  • eno individualno svetovanje (15 minut za posameznika).

Kako se lahko vključite v delavnico?

Na delavnico vas lahko napotijo vaš izbrani osebni zdravnik, diplomirana medicinska sestra iz referenčne ambulante družinske medicine ali psihiater.

Več informacij o delavnici lahko dobite v vašem zdravstvenem domu, obrnete pa se lahko tudi na kateregakoli od ZVC-jev/Centrov za krepitev zdravja, kjer izvajajo delavnice, seznam je na spletni strani NIJZ: http://www.nijz.si/delavnica-podpora-pri-spoprijemanju-z-depresijo.

V naslednjem prispevku bomo spregovorili o tem, kaj lahko, poleg že navedenega, za preprečevanje in spoprijemanje z depresijo naredite sami.

Vir: NIJZ

© 2010-2023 Društvo upokojencev Litija | Ureja Iva Slabe, oblikovanje in postavitev Adi Slabe